Image Hosted by ImageShack.us

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
PLAMIENIA I KRWAWIENIA W CIĄŻY.
Autor Wiadomość
jagusia76 Imię: Agnieszka
Pomogła: 129 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 02 Lis 2007
Posty: 3102
Skąd: Warszawa/Tarnowskie Góry
Wysłany: 11-11-2007, 02:08    PLAMIENIA I KRWAWIENIA W CIĄŻY.

Krwawienia w ciąży
Lek. med. Agnieszka KURCZUK-POWOLNY, Współpraca lek. med. Anna RADZIKOWSKA

Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, widok krwi na bieliźnie zawsze wzbudza w niej przerażenie.


Jednak krwawienie z dróg rodnych nie zawsze oznacza najgorsze. Zdarza się w co piątej ciąży, w różnych okresach i w różnym nasileniu. Czasem jest to niewielkie plamienie, czasem przypomina miesiączkę, a czasem przeradza się w krwotok niebezpieczny i dla kobiety, i dla dziecka.

Dawniej szpitale ginekologiczne pełne były kobiet w ciąży przyjętych na obserwację z powodu krwawienia. Dzisiaj uważa się, że jeżeli jest ono niewielkie, wystarczy przyjmowanie leków i leżenie w domu. Dalsze losy ciąży zależą oczywiście od przyczyny krwawienia, a także od tego, w jakim okresie ono wystąpiło.


I trymestr

Krwawienie występuje przeważnie w pierwszych miesiącach ciąży. Oto najczęstsze przyczyny:

Implantacja jaja płodowego - w drugiej połowie cyklu, w którym nastąpiło poczęcie, jajo płodowe zagnieżdża się w ścianie macicy. Wywołuje to czasem dość obfite krwawienie, mylone nieraz z początkiem normalnej miesiączki. Nie ma ono wpływu na dalszy rozwój ciąży.

Choroby szyjki macicy, np. polip (niewielki wypukły fragment przerośniętej błony śluzowej) lub nadżerka. Krwawienie z tego powodu jest zwykle niewielkie i nie komplikuje dalszego przebiegu ciąży. Żeby się niepotrzebnie nie niepokoić, lepiej jednak wyleczyć takie schorzenie przed zajściem w ciążę.

Czasem kobiety mają krwawienie w dniach, w których wypadałaby miesiączka, gdyby nie były w ciąży (zwykle niewielkie i bez wpływu na dalszy przebieg ciąży).

Ciąża pozamaciczna, czyli nieprawidłowe zagnieżdżenie się zarodka poza jamą macicy, np. w jajowodach. Krwawieniu mogą towarzyszyć ostre, kłujące bóle podbrzusza (zazwyczaj jednostronne), zasłabnięcia lub omdlenia, uczucie parcia na kiszkę stolcową. Ciąża pozamaciczna zagraża zdrowiu i życiu kobiety. Z takimi objawami trzeba się jak najszybciej zgłosić do lekarza.

Nieprawidłowy rozwój tkanek, z których wykształca się łożysko, czyli tzw. zaśniad groniasty. Zarodek nie może się rozwijać, a tkanki łożyska rozrastają się nadmiernie. Diagnozę można postawić na podstawie badania USG. Konieczne jest wtedy wyłyżeczkowanie jamy macicy, leczenie szpitalne i dalsza opieka lekarska przez co najmniej rok. Na szczęście to poważne powikłanie zdarza się bardzo rzadko.

Niedobory hormonalne, które najczęściej dotyczą progesteronu. Jeżeli lekarz podejrzewa, że one właśnie są przyczyną krwawienia, wykonuje badania cytohormonalne (w tym celu pobiera komórki śluzówki wyściełającej pochwę, co jest zupełnie bezbolesne i całkowicie bezpieczne). Jeżeli wyniki potwierdzą wstępną diagnozę, podaje leki "na podtrzymanie ciąży" (w Polsce najczęściej Kaprogest i Turinal, zawierające właśnie pochodne progesteronu), zwykle do 16. tygodnia ciąży. Nie stwierdzono, by miało to niekorzystny wpływ na dalszy rozwój dziecka, niezależnie od jego płci.

Poronienie można podejrzewać, gdy krwawienie jest obfite (jak miesiączka lub bardziej), długotrwałe (powyżej trzech dni) i towarzyszą mu bóle brzucha i krzyża. Czasem udaje się je zatrzymać, jeśli kobieta leży, przyjmuje leki rozkurczowe i hormonalne. Jeżeli jednak przyczyną jest nieprawidłowy rozwój ciąży, a tak bywa najczęściej, wysiłki te na nic się nie zdadzą - natura sama eliminuje swój błąd.

Kiedy krwawienie nie ustaje i dochodzi do poronienia, konieczny jest pobyt w szpitalu i przeważnie - zabieg wyłyżeczkowania macicy (oczyszczenie jej wnętrza z resztek tkanek, które mogłyby być źródłem krwawienia lub zakażenia). Tkanki te bada się następnie pod mikroskopem, co pozwala nieraz ustalić przyczynę poronienia.

Kobiecie, która nie roniła, trudno zrozumieć, jakie to dramatyczne przeżycie.

Niedoszli rodzice skarżą się na brak pomocy w tych ciężkich chwilach. Przy wielu szpitalach działają jednak poradnie rodzinne, do których warto się wówczas zwrócić. Już choćby poznanie innych osób w takiej samej sytuacji daje jakieś oparcie.

Poczucia straty nic nie ukoi, ale obawy dotyczące przyszłości nie zawsze są uzasadnione. Poronienie oznacza najczęściej, że ciąża nie mogła się rozwijać (zwykle wskutek wady plemnika, komórki jajowej lub błędu genetycznego przy ich połączeniu). Istnieją więc duże szanse, że następna ciąża będzie przebiegała pomyślnie. Dopiero przy drugim poronieniu powstaje podejrzenie, że przyczyna tkwi w anatomii lub fizjologii kobiety. Zawsze jednak w razie krwawienia w ciąży powinno się wykonać badanie USG. Pozwala ono stwierdzić przede wszystkim, czy zarodek lub płód jest żywy, co ma podstawowe znaczenie dla dalszego postępowania. Dzięki USG można też wykryć ciążę pozamaciczną, zaśniad groniasty i inne poważne nieprawidłowości dotyczące łożyska.

II trymestr


W środkowych miesiącach ciąży krwawienia występują znacznie rzadziej, a przy tym są zwykle nieznaczne i niegroźne. Najczęstszą ich przyczyną jest nadżerka szyjki macicy. Jeśli jednak wystąpi silniejsze krwawienie, może ono być spowodowane (podobnie jak w III trymestrze), problemami z łożyskiem.

III trymestr

W ostatnim okresie ciąży krwawienia zdarzają się częściej. Zwykle z powodu następujących nieprawidłowości łożyska:

Łożysko przodujące. Bezbolesne krwawienie w drugiej połowie ciąży może oznaczać, że łożysko umiejscowiło się w dolnej części macicy. Pod koniec ciąży staje się ona cieńsza, a szyjka skraca się i ulega rozpulchnieniu. Łożysko, którego tkanki nie są rozciągliwe, częściowo odrywa się od ściany macicy i stąd to krwawienie. Zazwyczaj zdarza się ono pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży, często w nocy lub po stosunku. Zwykle ustępuje samo, ale konieczne jest leżenie i obserwacja w szpitalu. Położenie łożyska bada się za pomocą USG. Badanie to powtarza się po dwóch tygodniach - jeżeli łożysko wskutek wzrostu macicy przesunie się wyżej, to problem rozwiązał się sam, jeśli nadal przoduje, kobieta musi zachować ostrożność aż do końca ciąży (czasami będzie musiała nawet pozostać w szpitalu). Kiedy łożysko całkowicie zakrywa wewnętrzne ujście szyjki, nie da się uniknąć cesarskiego cięcia. Jeśli zakrywa je tylko częściowo - jest szansa na poród drogami natury.

Przedwczesne odklejenie prawidłowo usadowionego łożyska. Wskutek urazu brzucha, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepnięcia krwi u matki (a czasem z innych nieznanych przyczyn) może dojść do odklejenia się łożyska od ściany macicy. Objawia się ono ciągłym bólem brzucha i krwawieniem. Bywa, że łożysko odkleja się tylko na niewielkiej powierzchni. Wtedy pomiędzy nim a ścianą macicy tworzy się krwiak. Krew nie wypływa z dróg rodnych, jedynym objawem jest ból. Taki stan wymaga oczywiście obserwacji w szpitalu, ale jest szansa na dalszy prawidłowy rozwój ciąży, gdyż krwiak po jakimś czasie nieraz sam się wchłania. Obfite krwawienie świadczy jednak o rozległym odklejeniu się łożyska. Stan ten zagraża życiu matki i dziecka. Ratunkiem jest wtedy najczęściej cesarskie cięcie.

Wspomnijmy tu o jeszcze jednym rodzaju krwawienia, z którym kobiety zgłaszają się do szpitala. Często na kilka dni przed porodem odchodzi tzw. czop śluzowy zamykający szyjkę macicy. Śluz bywa podbarwiony krwią, gdyż szyjka jest wtedy bardzo rozpulchniona i przekrwiona. Stąd również częste plamienia po badaniu ginekologicznym. Są one jednak zupełnie niegroźne.

Pamiętaj:

Nie każde krwawienie w ciąży grozi poronieniem, ale jeśli krwawisz, zgłoś się do lekarza, by mógł ocenić ryzyko.

Staraj się więcej odpoczywać w dniach, w których przypadałaby miesiączka, gdyż wtedy krwawienie jest bardziej prawdopodobne.

Jeśli zauważysz niewielkie krwawienie - nie wpadaj w panikę, ale też nie lekceważ tego i porozum się z lekarzem.KOLEJNY ARTYKUŁ:
Krwawienie z dróg rodnych w ciąży


OBJAWY I PRZEBIEG

Plamienie i krwawienie w ciąży może dotyczyć każdego okresu jej trwania, najczęściej występuje w pierwszym trymestrze ciąży i może być objawem zagrażającego poronienia.

Nie każde plamienie czy krwawienie musi skończyć się poronieniem, jednak jest to wyraźny sygnał dla ciężarnej o konieczności konsultacji lekarskiej. Poronienie zazwyczaj rozpoczyna się plamieniem lub skąpym krwawieniem ciemną krwią. Często dołączają się bóle brzucha o różnym nasileniu. Ponadto krwawienia i plamienia w ciąży mogą być także objawem zaśniadu groniastego, ciąży ektopowej, nieprawidłowym rozwojem i lokalizacją łożyska, zmianami na szyjce macicy, ciąży obumarłej.


WEZWIJ LEKARZA, GDY...

Każde plamienie i krwawienie w ciąży jest objawem niepokojącym i wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem celem wyjaśnienia jego przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Lekarz oceni nasilenie krwawienia, wygląd krwi i na podstawie badania ginekologicznego i ultrasonograficznego podejmie decyzję o ewentualnej hospitalizacji oraz zaleci leżenie i spokój oraz zaordynuje odpowiednie leki.

Krwawienie z dróg rodnych może uwidocznić się na zewnątrz lub może być postrzegane podczas badania ginekologicznego, między innymi dlatego tak ważne są regularne kontrole lekarskie podczas ciąży.


LECZENIE DOMOWE
Nie wolno czekać aż plamienie czy krwawienie ustąpi samo. Każda przyczyna krwawienia powinna być wyjaśniona i nie wolno jej bagatelizować, bowiem konsekwencje dla matki i płodu mogą być bardzo poważne. Należy bezwzględnie zasięgnąć pomocy lekarskiej.W przypadku gdy po konsultacji lekarskiej nie będzie konieczności hospitalizacji, ciężarna powinna bezwzględnie rozpocząć spoczynkowy tryb życia, leżeć w łóżku, wstawać tylko do toalety i celem spożycia posiłku. Jest to ważne szczególnie w pierwszym okresie.

Należy zapewnić ciężarnej spokój i unikać stresu oraz oczywiście zrezygnować czasowo z pracy zawodowej.

*ŹRÓDŁO:
FROUM GINEKOLOGICZNE,
SPECJALISTA-RADZIZ ARTYKUŁU:

"CIĄŻA FIZJOLOGICZNA"
..."Pamiętać jednak należy, że u niektórych kobiet będących już w ciąży może dochodzić do delikatnego plamienia lub nawet krwawienia w okresie przypadającej miesiączki".


Wszystkim ciężaróweczkom zdróweczka i spokoju zyczę!
_________________
Ze wszystkich kwiatów świata
chciałabym zerwać... słońce
i dać je potem Tobie
złociste i gorące.

To dla was aniołki moje:
Obudził mnie trzepot skrzydeł
Wyjrzałam przez okno
Ale nie było nikogo
Na parapecie zostało
Tylko białe pióro
Pamiątka po Tobie
Mój Aniołku.

 
 
 
elikg 
Sponsor Forum i Moderator
Odpoczełam :)Pomogła: 65 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 11 Lis 2007
Posty: 2149
Skąd: z zacisznego pokoju
Wysłany: 21-09-2008, 15:29    

Kiedy zauważasz plamy krwi na bieliźnie koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Krwawienie w ciąży nie musi oznaczać najgorszego, ale zawsze trzeba znaleźć przyczynę.


W początkowych miesiącach ciąży przyczyną krwawienia może być prawidłowe zagnieżdżenie się komórki jajowej w ściance macicy. W tym czasie może się pojawić niewielkie i skąpe krwawienie, które nie ma wpływu na ciążę.Często krwawienie towarzyszy zmianom hormonalnym. W pierwszych miesiącach ciąży pojawia się w okresie, kiedy powinnaś mieć kolejną miesiączkę. Może nawet mieć podobny charakter do krwawienia miesiączkowego.Choroby szyjki macicy, np. nadżerka, również mogą powodować krwawienie. Po badaniu ginekologicznym lekarz zaproponuje ci odpowiednie leczenie.Jeśli prowadzisz zbyt intensywny tryb życia, twój organizm może w ten sposób poprosić cie o "zwolnienie tempa". Wypoczynek i dbanie o siebie powinny zapobiec dalszym kłopotom.


Mogą się jednak zdarzyć krwawienia, które są groźne dla życia dziecka i matki.

Należą do nich:

Niedobór progesteronu. Hormon ten umożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej , a następnie jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. Zbyt mała ilość progesteronu może doprowadzić do poronienia,Ciąża pozamaciczna, która występuje, kiedy jajo zagnieżdża się poza obszarem macicy, np.: w jajniku , czy jajowodzie. Co cie może niepokoić? Lekkie, brunatne krwawienie z pochwy , czasem nudności, bóle w okolicach barku, uczucie parcia na stolec. Pękniecie jajowodu może skończyć się krwotokiem. Tylko około 1% ciąż ma charakter ektopowy.

Wczesne poronienie. Tylko 10% zdiagnozowanych ciąż kończy się poronieniem. Jeśli twojemu krwawieniu towarzyszą bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy natychmiast jedź do szpitala. Czasem poronienie można powstrzymać za pomocą leków rozkurczowych i leżenia ciężarnej. Przyczynami wczesnych poronień są często nieprawidłowości genetyczne.


Zaśniad groniasty powoduje patologiczny rozwój tkanek łożyska. Komórka jajowa nie może się w takich warunkach prawidłowo rozwijać. Jednym z objawów są brązowe krwawienie z fragmentami tkanki i nadmierne powiększenie macicy. W tej sytuacji, kobieta musi trafić do szpitala, na łyżeczkowanie macicy. Kolejna ciążę należy odłożyć na okres 1-2 lat.


Co możesz zrobić:

- dbaj o siebie,

- bądź w stałym kontakcie z lekarzem,

- powiadom lekarza o plamieniu

- jeśli zaczęłaś krwawić pojedź do szpitala lub przychodni, gdzie obejrzy cię ginekolog i będzie mógł zrobić usg

- myśl pozytywnie, ma być dobrze
_________________


 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Image Hosted by ImageShack.us